Тодоров промовираше 230 ажурирани клинички упатства за медицина базирана на докази

Скопје, 1 јули 2012 (МИА) - Министерот за здравство Никола Тодоров денеска промовираше 230 ажурирани клинички упатства за медицина базирана на докази.

Станува збор за кратки, концизни и систематски документи, во кои се опишани знаците на болеста, симптомите, дијагнозата и третманот.

- Од овие 230 ажурирани упатства има шест, кои имаат определена промена од моментот на нашиот пресечен датум, а тоа е февруари оваа година. Имајќи предвид дека станува збор за битни упатства, ние се одлучивме и покрај тоа што тие се ажурирани истите да ги обновиме со датум јуни, рече Тодоров на прес-конференција.

Според него, со ова, грешките во лекувањето ќе бидат минимални.

- Ќе овозможиме оваа апликација да биде достапна во секое амбулантно возило и со брзо пребарување, сите информации за полесно дијагностицирање и подобар третман во медицината базирана врз база на докази да може да се презема од вработените од Итната медицинска помош, посочи Тодоров.

Упатствата се доставени до сите медицински факултети, а можат и да се најдат на веб страната на Министерството за здравство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...