Љубомир Периќ – Магаш:

Црни вреќи со пари во гепек на возило на македонски функционер

Скопје, 10 септември 2012 (МИА) - Љубомир Периќ – Магаш во интервју за Нетпрес открива како функционирал шверцот со нафта во Македонија во деведесетите години, како била документациски криена стоката и кои политичари го играле главниот збор.

Тој тврди дека на однапред договорено место, црни вреќи со пари ставал во багажник на автомобил на возач на тогашен висок македонски функционер. Објаснува како соработниците од Македонија беспрекорно функционирале во однос на „бизнисот“. Автомобилот го чекал пред „Идадија“. Во интервјуто тој посочува дека парите ги предавал на личниот возач на македонскиот функционер.

Магаш вели дека во Бугарија за шверцот соработувале со цариниците, а во Македонија директно со функционерите од тогашната власт.

Интервјуто со Љубомир Периќ – Магаш може да се види на линкот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Слоница и глушец имале секс, кога на слоницата од дрво и паднал кокосов орев на глава. Таа офнала, а глушецот и рекол:
- То, бејби, то!!!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....