Гевгелија и хрватскиот град Пазин потпишаа меморандум за збратимување

Гевгелија, 8 ноември 2013 (МИА) - Градоначалниците на Гевгелија и градот Пазин од Хрватска, Иван Франгов и Ренато Крулчиќ, потпишаа Меморандум за збратимување со кој се официјализира соработката меѓу двете општини во сите сфери на работење.

По тој повод, градоначалникот на Пазин истакна дека неговата општина со своите 9.000 жители е најмала во Хрватска, но и со најмала невработеност од само 7 отсто и додаде дека заедничка заложба ќе биде добрите искуства од двете општини да се споделат за доброто на граѓаните на Гевгелија и Пазин.

Гегелискиот градоначалник Франгов изјави дека Меморандумот создава можности за унапредување на соработката,пред се на стопански и културен план,за што ќе биде изготвена посебна програма за поврзување на бизнис заедниците и за културна размена на двете општини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...