Вето на Русија на резолуцијата на СБ на ОН за Сирија со која се осудува хемискиот напад во Хан Шејхун

Њујорк, 13 април 2017 (МИА) - Русија повторно стави вето на предлог резолуција на Советот за безбедност на ОН за да го одбрани сирискиот претседател Башар ал-Асад, блокирајќи го обидот на Западот за осуда на смртоносниот хемиски напад во сирискиот град Хан Шејхун, што му се препишува на сирискиот режим, пренесоа британските медиуми.
Во текстот на реолузијата се бара меѓународна истрага на хемискиот напад и се упатува повик до сириската Влада да помогне во истрагата.
Ова е осмо вето на Русија во Советот за безбедност во одбраната на нејзиниот сириски сојузник, забележуваат француските медиуми.
Кина, која од почетокот на граѓанската војна во оваа земја досега шест пати ставаше вето на предлог резолуциите за Сирија, овој пат се воздржа од гласање, заедно со Етиопија и Казахстан. Десет земји гласаа за поддршка на документот. Освен Русија, против резолуцијата гласаше и Боливија.
Заменик постојаниот претставник на Русија во ОН, Владимир Сафронков, изјави дека оваа резолуција „не и служи на корисна цел“, пренесе ДПА.
Сафронков изјави дека американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, кој се наоѓа во посета на Москва, го проучува предлогот на својот руски Сергеј Лавров за создавање независна анкетна комисија, која ќе го посети Хан Шејхун и сириската военовоздухопловна база, која беше подложена на ракетен напад од САД, како одговор на хемискиот напад.
-Ова е осми пат како Русија го користи своето право на вето за да го одбрани сирискиот режим. Русија веќе не смее да тврди дека е против употребата на хемиско оружје, изјави постојаниот претставник на Велика Британија во ОН, Метју Рајкрофт, кој ја поднесе предлог резолуцијата, заедно со САД и Франција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...