Со 98,8 отсто од гласовите, Пол Кагаме повторно го доби мандатот за претседател на Руанда

Кигали, 9 август 2017 (МИА) - Официјалните резултати од минатонеделните избори во Руанда, покажуваат дека досегашниот претседател на земјата Пол Кагаме, повторно ги доби изборите, и тоа со освоени 98,8 отсто од гласовите.
Излезноста во земјата била 98,5 отсто од вкупното население.
Кагаме е претседател на Руанда од 2000 година.
Во 2015 година, беше изменет уставот на земјата со цел тој да може да продолжи со управувањето.
Лицата за заштита на човековите права и политичките опоненти го обвинуваат дека управува со „железна рака“, оти го потиснува различното мислење и безмилосно се противставува со критичарите.
Приврзаниците на Кагаме го поддржуваат поради постигнувањето на стабилен економски раст и воспоставувањето на мир и стабилност во земјата, по генецидот во 1994 година, во што беа убиени повеќе од 800.000 лица.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...