САД го проширија списокот со санкции кон Венецуела

Вашингтон, 9 август 2017 (МИА) - Владата на Доналд Трамп денеска го прошири списокот со санкции за Венецуела за уште 40 организации и 30 физички лица заради поткопување на демократијата. Меѓу нив се осум венецуелски функционери, вклучувајќи го и братот на починатиот претседател Уго Чавес, Адан Чавес, заради неговата улога во создавањето на новото Уставотворно собрание на Николас Мадуро, пренесе ТАСС.
Новите мерки, што ги соопшти Стејт департментот, предвидуваат замрзнување на сметките на посочените лица од администрацијата на Трамп, забрана за патување во САД и забрана за Американците да имаат бизнис со овие лица и организации.
Вашингтон минатата недела му воведе санкции и на самиот Николас Мадуро, а пред тоа, на 26 јули, вакви казнени мерки воведе и против други 13 Венецуелци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...