СБ на ОН со апел до завојуваните страни во повеќе држави да овозможат пристап до хуманитарна помош

Њујорк, 10 август 2017 (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации ги повика завојуваните страни во редица држави да овозможат пристап до хуманитарна помош.
Во соопштение споменати се Јемен, Сомалија, Јужен Судан и Североисточна Нигерија.
СБ на ОН ги повика државите од светот да донираат повеќе средства со цел спречување гладта, што е закана за места каде живеат повеќе од 20 милиони луѓе.
Во февруари тој апелираше за донации од 4,9 милијарди долари за борба со најтешката криза од формирањето на ОН пред повеќе од 70 години. Досега се собрани половина од тие средства.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Единаесетгодишната Ариета ја прашала мајката:
-Мамо, дали можам да добијам дете?
-Да, можно е.
На тоа осумгодишната Карен додала:
-А јас, мамо?
-Не - одговорила мајката. -Ти...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1923.- Во селото Сингелиќ, скопско, е родена...
1927.- Харвардскиот професор Филип Дринкер...
1944.- Во Дамбертон Оксу, во близина на...
1947.- Со одлука на Владата на Народна Република...