Околу 35 повредени при експлозија во фабрика за козматика во близина на Њујорк

Меѓу 30 и 35 лица се повредени, меѓу кои и седум пожарникари, во две експлозии кои одекнаа во фабриката за козметика „Верла Интернешнл“, северно од Њујорк.
Првата експлозија се случила околу 10,15 часот по локално време, а втората експлозија одекнала околу 30 минути подоцна, додека во фабриката се наоѓале пожарникари, кои го гаснеле огнот.Двајца пожарникари се префрлени в болница со изгореници на телото, а останатите се здобиле со полесни повреди кои не се опасни по живот.
Пожарникарите се уште се обидуваат да го изгаснат пожарот, а на теренот се и припадници на специјални екипи за опасни материи.

Засега се уште не се знае причината за пожарот.
Фабриката за козметика се наоѓа на околу 88 километри северно од Њујорк, а се занимава со производство на ацетон, парфеми, лосиони и други производи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...