Советот за безбедност на ОН решава за заострување на санкциите кон Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединетит нации денеска треба да гласа за американското барање за воведување на построги санкции кон Северна Кореја, како казна за нејзината нуклеарна и ракетна програма.

Ако бидат одобрени, санкциите безмалку во целост ќе го запрат извозот на нафта и нафтени деривати во Северна Кореја и ќе ја ограничат можноста на севернокорејските граѓани да работат во странство, што е важен извор на приходи за државата.

Предлогот за нови санкции следува откако Северна Кореја на 29 ноември тестираше досега најмодерен проектил за кој се смета дека може да погоди градови на западниот брег на САД.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...