Башар ал Асад: Третата светска војна нема да почне од Сирија

Единствената мисија која САД ја спроведуваат во Сирија е поддршка на терористите, без оглед на нивните имиња или имињата на нивните фракции, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за грчкиот весник „Катимерини“.

Изјавата е дадена како коментар информацијата од американскиот претседател Доналд Трамп дека САД ја завршиле мисијата во Сирија.

- Единствена завршена американска мисија во Сирија беше кога и помогнаа на т.н. Исламска држава да побегне од Рака, што е забележано на видео снимка. Лидерите на ИД побегнаа од Рака кон Деир ез Зор за да се борат против сириската војска. Втора завршена мисија беше кога стрелаа во припадници на сириската војска кон крајот на 2016 година во Деир ез Зор, кога беа опколени од припадници на ИД, изјави Асад. Тој тврди дека единствено сириската војска го бранела тој град, а поради САД и нивните сојузници паднал во рацете на ИД.

На прашањето дали е загрижен дека трета светска војна би можела да почне во Сирија, Асад одговори одречно.
- Русија нема да дозволи трета светска војна поради својата политичка мудрост, истакна сирискиот претседател.
Откако му беше побаран коментар за тоа дека американскиот претседател Доналд Трамп во еден од своите твитови го нарекол „животно“, Асад изјави дека прашање е дали таквиот речник ја претставува американската култура.

- Кога сте претседател на држава, првенствено го претставувате моралот на народот, а потоа својот. Ваков речник е многу лош и сметам дека не постои држава во светот која има таков речник. Но, добра работа во врска со Трамп е тоа што се претставува на транспарентен начин, и во таа смисла е добро, изјави сирискиот претседател во интервју за „Катимерини“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....