Најмалку 13 жртви во вооружениот напад во Калифорнија

Најмалку 13 луѓе се убиени во нападот во кантри барот „Бордерлајн“ во Таузенд Оукс, соопштија локалните власти истакнувајќи дека меѓу загинатите е и напаѓачот.

Локалниот шериф Џеф Дин изјави дека во инцидентот се повредени десетици луѓе.Меѓу загинатите е и заменик – шерифот Рон Хелус кој прв пристигнал во барот, откако била повикана полиција. Кога тој пристигнал на лице место, се уште се пукало. Хелус им подлегнал на повредите во болница.

Дин изјави дека идентитетот на напаѓачот се уште не е познат и оти осомничениот веќе бил мртов кога полицијата пристигнала на местото на нападот.

– Се уште е рано да знаеме дали самиот си го одзел животот, истакна Дин.

Полицијата, на која и помага и ФБИ, се уште ги истражува тврдењата дека е фрлена и димна бомба, но засега нема докази кои можат да го потврдат тоа.

– Го повикавме нашиот експертски тим за бомби и неколку кучиња трагачи по бомби кои ја проверуваат областа. Но, досега не најдовме ниту една друга експлозивна напарава, ниту докази дека била фрлена димна бомба, соопшти Дин.Во кантри барот „Бордерлајн“ во моментот на нападот имало стотина луѓе, а пукањето траело и кога дошла полицијата. На сајтот на барот за среда вечер е најавена студентска вечер и часови по кантри танц.

За сега е познато дека непознат маж синоќа во бар во местото Таузенд Оукс, на околу 60 километри западно од Лос Анџелес и со околу 130.000 жители, прво испукал неколку куршуми, потоа наводно фрлил димни бомби, па продолжил да пука.

„Лос Анџелес Тајмс“, повикувајќи се на локалната полиција, јави дека се испукани најмалку 30 куршуми. Сведоци изјавиле дека во барот повеќето биле студенти, дека ситуацијата била хаотична и оти луѓето почнале да скокаат од прозори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...