Мексико ќе ги депортира мигрантите кои насилно се обиделе да влезат во САД

Мексико веднаш ќе ги депортира мигрантите кои се обидоа вчера насилно и илегално да ја преминат границата со САД, соопшти мексиканското Министерство за внатрешни работи.Според Министерството, мексиканските власти успеале да го стават под контрола протестот на граничниот премин меѓу Тихуана и Сан Диего, но и покрај големите тензии во тој регион нема да испратат војници за да ги контролираат околу 7.400 мигранти, кои пристигнале на мексиканско-американската граница.

Околу 500 мигранти од Централна Америка се обидоа вчера насилно да го пробијат патот кон САД преку граничниот пункт Сан Исидро во Тихуана. Тие биле спречени од американските граничари, кои го затвориле преминот и употребиле солзавец против мигрантите.

Неколку часови потоа граничниот премин бил повторно отворен за сообраќај и во двата правца.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...