Истражување: Ердоган е „најистакнатиот светски лидер“

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е прогласен за „најистакнат светски лидер“ во истражување во арапскиот свет, спроведено од медиумската групација Расдњуз, која има големо влијание меѓу Арапите.Ердоган освоил 77 проценти од гласовите, а зад него на листата се наоѓаат голем број светски лидери, меѓу кои претседателите на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, и саудискиот крал Салман.

На второ место со поддршка од 52 отсто е поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, кого војската го собори од власт во 2013 година.

Во анкетата учествувале 300.000 лица кои ги избрале „најистакнатите личности во светот за 2018 година“.

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, пак, е наведено како „нај дистинктивен настан во 2018 година“. Ужасното злосторство, извршено на 2 октомври минатата година, го потресе целиот свет, особено со откривањето на деталите за случајот.

Медиумите од групацијата Расдњуз, формирана во Египет по револуцијата во јануари 2011 година, се следени од милиони корисници во целиот арапски свет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...