Мадуро: САД планираат инвазија врз Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро вчера ги обвини САД дека планираат инвазија врз неговата земја.

– Американската администрација усвои план за инвазија врз Венецуела со помош на тројански коњ и активисти на десничарските сили, кои се предавници, истакна Мадуро во обраќањето до армијата.

Tој додаде дека американските власти продолжуваат со обидите за државен удар во Венецуела.

– Империјата (САД) одлучи да изврши пуч со помош на петтата колона на наша територија, посочи Мадуро.

На 23 јануари претседателот на венецуелскиот Парламент и опозициски лидер Хуан Гуаидо се прогласи себе си за претседател на Венецуела, што Мадуро го оцени како пуч во организацијата на Вашингтон.

Во меѓувреме САД, Канада, Аргентина, Бразил, Чиле, Колумбија, Еквадор и Парагвај, како и дел од земјите-членки на Европска унија го признаа Гуаидо, додека Русија, Боливија, Иран, Куба, Никарагва, Ел Салвадор и Турција го поддржуваат Мадуро.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...