Трамп за ИНФ: Можен е нов договор, со нови чинители

САД се подготвени да ја разгледаат можноста за потпишување договор, кој ќе го замени Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) и тоа со поголем број чинители, изјави американскиот претседател Доналд Трамп во говорот за состојбата на нацијата.-Можеби можеме да преговараме за поинаков договор, додавајќи ја Кина и други. Или можеби не можеме. Во тој случај, многу ќе ги надминеме другите во трошење и иновации, рече Трамп.

Вашингтон во понеделникот објави дека за шест месеци целосно ќе се повлечат од договорот ИНФ, постигнат во 1987 година со тогашниот Советски сојуз, доколку Москва не престане со кршење на договорот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...