Американски конгресмени тврдат дека Трамп му дава нуклеарна технологија на Ријад

Американската администрација се обидува на брзина да и даде нуклеарни технологии на Саудиска Арабија, се наведува во извештај на Комисија на Претставничкиот дом на САД.Како што јави Би-Би-Си, извештајот е изработен врз основа на сознанија дека американскиот претседател Доналд Трамп и компании поврзани со него, преземаат активности што „би можеле да доведат до ширење на нуклеарно оружје“.

Комисијата, во која доминираат демократите, најави дека планира да започне истрага за тоа дали Белата куќа планира изградба на американски нуклеарни реактори во Саудиска Арабија.

Ријад, од своја страна, тврди дека станува збор за реактори наменети за изградба на нуклеарни електроцентрали, како дел од напорите на саудиските власти за диверзификација на изворите на енергија.

Но, американските конгресмени се сомневаат дека изградбата на реакторите би можела да биде поврзани со обиди за вооружување на Саудиска Арабија, која е главен регионален ривал на Иран.

САД и Саудиска Арабија и претходно преговараа за изградба на нуклеарни реактори, но преговорите пропаднаа откако Ријад не можеше да даде цврсти гаранции дека постројките нема да бидат користени за производство на атомско оружје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...