ОН: Светот сега има „повеќе баби и дедовци од внучиња”

Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца, покажуваат податоците на Обединетите нации.

Бројките на ОН говорат дека на крајот од 2018 година, бројот на оние над 65-годишна возраст го надминал бројот на помлади од пет години.Сега на планетата има околу 705 милиони луѓе на возраст над 65 години, додека оние на возраст до четири години се околу 680 милиони.

Тековните трендови укажуваат на раст на диспаритетот меѓу најстарите и најмладите до 2050 година – ќе има повеќе од две лица постари од 65 години на секое дете на возраст до четири години.

Овој се поголем јаз е показател на трендот, кој демографите го бараа со години: во повеќето земји живеат подолго, но не се прават доволно бебиња.

Кристофер Мари, директор на Институтот за мерење и проценка на здравјето при Универзитетот во Вашингтон, изјави дека „ќе има многу малку деца и многу луѓе над 65 години, а тоа во голема мера ќе го отежне одржувањето на глобалното општество”.

Овој академик исто така е автор на една студија во 2018 година, која укажува на тоа дека речиси половина од сите земји во светот се соочуваат со „крах на бебиња” – што значи дека нема доволно деца за да се одржи популацијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...