Трамп размислува за антимонополски мерки против интернет гигантите

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за Си-Ен-Би-Си ги коментираше антимонополските истраги и делата на европските регулатори против американски технолошки компании како Гугл и Фејсбук.Тој истакна дека тоа се „големи компании“, но кога станува збор за концентрација на моќ и монопол, „навистина нешто слично се случува во големите интернет гиганти“. Претседателот смета дека страничен ефект од сите случаи и казни кои Европа им ги наметнува на технолошките компании, како што е Гугл, се огромните суми пари кои влегуваат во касата на ЕУ.

– Ние исто така треба да правиме како нив, рече Трамп, според кого ЕУ во случаите против технолошки гиганти гледа лесен начин да заработат пари.

– Мислам дека ситуацијата е лоша. Тие ги напаѓаат нашите компании, но таму навистина се случува нешто во однос на монополот, рече Трамп.

Европската комисија му наложи на Гугл антимонополски парични казни од 9,5 милијарди долари од 2017 година. Фејсбук исто така е објект на истрага во многу европски земји, особено по воведувањето на Општата регулатива за заштита на податоци (GDPR).

Трамп сепак истакна дека пристапот на американското правосудство кон големите технолошки компании би бил различен од оној на европските регулатори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...