Помпео: Мексико е под закана за нови даноци ако не запре имиграција

Американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека Вашингтон се уште е подготвен да воведе даноци за Мексико во случај да нема напредок во запирањето на илегалната имиграција.-Ако не постигнеме доволно напредок, постои ризик повторно да се воведат таксите, изјави Помпео на брифинг.

Марсело Ебрард, министер за надворешни работи на Мексико, рече дека ако миграцијата не биде намалена на јужната граница на Мексико во рок од 45 дена, владата на таа земја ќе започне преговори со САД за прифаќање на договор за „безбедна трета земја”.

Со тој договор ќе се бара од мигрантите да аплицираат за азил во Мексико.

Во неодамна објавена заедничка декларација на САД и Мексико се нагласува дека Мексико се согласил да прими повеќе мигранти кои бараат азил во САД, додека азилантите чекаат одлука на американски власти за нивни случаи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...