САД и 25 држави тврдат дека Северна Кореја ги прекршила санкциите

САД и уште 25 земји ја обвинија Северна Кореја дека ги крши санкциите на Обединетите Нации и увезува многу повеќе од пропишаните 500.000 барели рафинирани нафтени производи.Во жалбата што ја поднеле САД и други држави се бара од комитетот во Советот за безбедност на ОН кој ги следи санкциите да се прогласи дека официјален Пјонгјанг ги пробил пропишаните граници за увоз.

Се тврди дека Северна Кореја вишокот нафтени деривати ги презела преку нелегални трансфери со бродови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...