Кушнер: Економскиот план на САД за Блискиот исток неопходен за мир

Високиот советник во Белата куќа Џаред Кушнер изјави синоќа дека просперитетот на Палестинците не е можен без фер политичко решение, но дека договорот за економскиот напредок е неопходен услов за израелско-палестински мир.Кушнер говореше на отворање на конференција во Бахреин, со цел да се претстави економски дел од арапско-израелски мировен план, подготвен од САД – развоен проект од 50 милијарди долари објавен оваа што беше остро критикувани од страна на Палестинците и Арапите во регионот.

-Она што развивме е најобемен економски план некогаш создаден, особено за Палестинците и регионот на Блискиот Исток, рече Кушнер на конференцијата, на која присуствуваа директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард.

-Можеме овој регион да го претвориме од жртва на минатите конфликти во пример за трговија и напредок во светот, рече Кушнер. Тој му порача на палестинскиот народ дека претседателот Доналд Трамп и САД не се откажале од нив.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...