Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Постои опасност Европа „да се освести многу доцна“ доколку се обидува да го спаси договорот со Иран за неговата нуклеарна програма, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.– Веројатно во Европа има луѓе кои ќе се разбудат дури откако ирански нуклеарни ракети ќе паднат на европска територија, ама тогаш ќе биде многу доцна, тврди Нетанјаху во видео снимка објавена на Твитер.

Министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ се состанаа вчера во Брисел, со цел да се обидат да направат се што е можно да го спасат договорот од 2015 година.

– Договорот се наоѓа во тежок период, но се уште не е дојден крајниот момент, изјави шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и го повика Иран да ги почитува обврските од него.

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант, пак, истакна дека договорот „се уште не е мртов“ и ЕУ сака да му даде можност на Иран да се откаже од намерите кои се спротивни на неговите обврски од договорот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе и Гоце се враќаат дома од кафана, ама одлучуваат да одат по краткиот пат, преку гробишта. Само што влегле на гробишта, слушаат тие силно удирање. Се преплашуваат и двајцата,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1807.- Во Ница, е роден Џузепе Гарибалди,...
1826.- Умре Томас Џеферсон, трет претседател на...
1884.- Во знак на сеќавање на раѓањето на САД на...
1934.- Во Париз умре Марија Кири-Склодовска,...