Шефицата на дипломатијата на Гренланд: Не сме на продажба

Гренланд не е на продажба, порача денеска министерката за надворешни работи на овој најголем светски остров Ане Лоне Багер, откако медиумите објавија дека американскиот претседател Доналд Трамп наводно разговарал со своите советници за купување на овој дански остров.-Отворени сме за работење, но не сме на продажба, наведе таа за британските медиуми.

Претходно „Вол стрит џорнал“ објави дека Трамп е заинтересиран за купување на Гренланд од Кралството Данска, а данските политичари со потсмев експресно реагираа на оваа идеја.

Британските медиуми пренесуваат дека Арктикот е во агендата на состанокот на американскиот претседател со премиерите на Данска и Гренланд, при неговата посета на Копенхаген, закажана за септември.

Гренланд е смрзнат остров во состав на Кралството Данска и има површина од 2. 166.086 квадратни километри.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...