Трамп: САД се подготвени да одговорат за нападите врз Саудиска Арабија

САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиските нафтени инсталации, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, цитиран од западните агенции.„Има причини да веруваме дека знаеме кој е виновникот. Подготвени сме да одговориме, но ќе го почекаме саудиското кралство да ни каже кого смета за одговорен за овој напад и под каква форма да реагираме“, напиша Трамп на Твитер.

Јеменските бунтовници Хуси ја презедоа одговорноста за нападите врз нафтените инсталации на саудискиот нафтен гигант „Арамко“.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во саботата го обвини Иран дека стои зад нападите. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави, обвинението го нарече „апсурдно“.

Во друг твит Трамп ги демантираше информациите дека е подготвен да се сретне со иранското државно раководство без претходни услови.

„Неточните вести велат дека сум подготвен да се сретнам со Иран ’без услови’. Тоа е неточно тврдење (како што е вообичаено)“, напиша Трамп.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...