Австралискиот источен брег се подготвува за „катастрофалниот ден“

И денеска се затворени неколку стотици училишта ширум Нов Јужен Велс, најнаселената држава во Австралија, додека надлежните служби ги повикуваат граѓаните да се евакуираат од руралните делови на државата каде беснеат шумски пожари.Повеќе од 50 пожари пламнаа во Нов Јужен Велс, а според најавите на надлежните, денеска се предвидени „катастрофални“ услови погодни за ширење на пожарите, наведува Би-Би-Си.

Тие очекуваат огнот брзо да се прошири заради високите температури и силниот ветар, што може да ги загрози животите на луѓето.

Десетици илјади граѓани на Австралија се засолнети на сигурно откако властите ги предупредиле дека е предоцна да ги напуштат домовите пред пожарите што се шират на источниот брег од континентот.

На ширењето на пожарите им влијаат екстремно сушните временски услови во Нов Јужен Велс и Квинсленд, каде во некои делови дожд нема заврнато три години.

Во Сиднеј, каде живеат пет милиони лица, надлежните апелираат граѓаните да не излегуваат надвор бидејќи градот е прекриен до „ризичен чад“.

Околу 600 училишта и колеџи ширум земјата се затворени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Од што умре Вашата прва жена? - судијата го прашува осомничениот.
-Јадеше отровни печурки.
-А како почина вторта?
-И таа јадеше отровни печурки.
-Немојте да ми кажете дека и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1443.- Роден е италијанскиот свештеник Џулијано...
1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој...
1771.- Во Падова умре Џовани Батиста Моргањи,...
1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт,...