Ердоган со закани: Ќе ја затвориме базата Инџирлик ако САД воведат санкции

Турција би можела да ја затвори воената база Инџирлик, во која има американски нуклеарни боеви глави, како одговор на заканите на САД за воведување санкции за Анкара и неодамна донесената резолуција на американскиот Сенат, со која ерменскиот масакр пред еден век беше прогласен за геноцид. Тоа го најави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

– Треба да преземеме таков чекор … Доколку е потребно, заедно со нашите делегации, ќе ја затвориме базата Инџирлик, изјави Ердоган за телевизијата Хабер.

Тој додаде дека Турција, исто така, може да ја затвори радарската база Куреџик доколку е потребно.

-Ако ни се закануваат со примена на тие санкции, секако дека ќе одговориме, нагласи турскиот претседател.

На 12 декември американскиот Сенат усвои резолуција со која се признава масакрот врз Ерменците извршени од отоманските Турци пред еден век како геноцид.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се шетаат две крави и по некое време едната се качува на дрво. Другата ја гледа и &иацуте; вика:
- Што правиш ма на дрво.
- Еве, јадам јаболка.
- Па ова дрво не е јаболка,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Роден е Илја Ефимович Рјепин, руски...
1850.- Роден е Хенри Алберт Ги де Мопасан,...
1858.- Поставен е првиот трансатлантски кабел со...
1884.- На влезот во Њујоршкото пристаниште е...