Мадуро: Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат нов Парламент

Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат да промена на составот на Националното собрание, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро.Венецуелското национално собрание е под контрола на опозицијата.

– Сите анкети покажуваат дека повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат да изберат ново Национално собрание, рече Мадуро во телевизиското обраќање, додавајќи дека парламентарните избори би можеле да се одржат во кое било време во 2020 година.

Како што рече, изборите не мора да се одржат во недела, но тие може да се одржат во кој било ден во неделата. Според Венецуелскиот Устав, изборите треба да се одржат во 2020 година.

Мадуро додаде и дека војската во земјата е подготвена да ја одбрани земјата 100 проценти.

– Треба да го браниме правото на нашиот народ за мир, соживот, хармонија, толеранција, социјална среќа, рече Мадуро.

Ситуацијата во Венецуела ескалираше на 23 јануари минатата година кога спикерот на Собранието Хуан Гуаидо се прогласи за претседател и кога САД го признаа за претседател.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...