Кина ги обвинува САД дека шират страв за коронавирусот

Кина денеска упати критика до САД поради воведување рестрикции во патувањата за кинеските државјани поради епидемијата на коронавирусот, обвинувајќи го Вашингтон дека „создава и шири паника“.Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Чуа Хунјинг изјави дека американската Влада прва го евакуирала својот персонал од конзулатот во градот Вухан, предложила делумно повлекување на вработените во амбасадата и вовела забрана за влез на кинески патници на своја територија.

– Треба да престанат да создаваат и шират паника бидејќи тоа дава многу лош пример, истакна портпаролката.

Таа додаде дека САД засега не и помогнале на Кина, укажувајќи дека Кина добила медицински средства од десетина земји, како што се Франција, Јапонија, Турција, Пакистан, Иран, Русија и Велика Британија.

Вашингтон забрани влез на територијата на САД за сите странци кои пристигнуваат од Кина и им препорача на своите државјани да не патуваат во Кина или да ја напуштат доколку се наоѓаат таму.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...