Рохани: Иран би можел да го блокира пристапот за инспекторите на ОН

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека Техеран би можел да го блокира пристапот на инспекторите на ОН до иранските нуклеарни постројки.Рохани изјави дека тоа може да се случи доколку неговата земја се соочи со нова ситуација.

-Ќе биде продлжен трендот на инспекции што се спроведуваат до денеска, секако, доколку не се соочиме со нова ситуација, рече Рохани во текот на состанокот со шефот на европската дипломатија Жосеп Борел.

Посетата на Борел на Иран, прва по неговото стапување на должноста, се толкува како најнов обид на ЕУ да го сочува меѓународниот нуклеарен договор на Иран и големите светски сили од 2015 година.

Рохани кажа дека Иран е подготвен за ангажманот со Европа.

-Кога другата страна во целост ќе ги исполни своите обврски, Иран ќе се врати кон почитувањето на своите обврски, наведе Рохани.

Велика Британија, Франција и Германија во јануари го активираа посебниот механизам од договорот за да го присилат Иран на разговори, а овој процес може да резултира со враќање на санкциите на ОН и ЕУ за Техеран.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...