Кина призна пропусти во реакцијата на ширењето на коронавирусот

Кинеското раководство призна дека имало „пропусти и недостатоци“ во реагирањето на државата на ширењето на смртоносниот коронавирус.Постојаниот комитет на Политбирото на Комунистичката партија на Кина, со кој претседава шефот на партијата, Си Џинпинг, соопшти дека мора да се поодбри системот за реакција во кризни ситуации, како и дека Кина мора да ги засили капацитетите во решавањето на ургентните и опасни задачи.

Комитетот, исто така, соопшти дека мораат да се извлечат поуки од, како што се наведе, „големиот тест“ за кинескиот систем, објави Ксинхуа, а пренесе Би-Би-Си.

Со одлука на Политбирото наложена е забрана за илегална трговија со диви животни, како и засилен надзор врз пазарите.

Вухан, жариштето на епидемијата, останува „ главниот приоритет“ и таму ќе биде испратен дополнителен медицински персонал, наведува Постојаниот комитет на Политбирото.

Во него се додава дека функционерите треба да ја преземат целосната одговорност во превенцијата на епидемијата, а тие што тоа нема да го прават да бидат казнети.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...