Армијата на САД планира пренамена на хотели, студентски домови во болнички капацитети

Америкински воени инженери се подготвуваат да пренаменат околу 10 илјади соби во повеќе хотели, студентски домови и други објекти во болнички капацитети откако бројот на случаи од коронавирус во Њујорк се зголемува со геометриска прогресија и градот стана најголемо жариште на епдимеијата во САД.Откако властите во Њујорк и другите држави од источното американско крајбрежје препорачаа минимални физичка социјална интеракција и луѓето да остануваат дома, многу хотели во градот деновиве се празни или затворени, јави синоќа „Волстрит журнал“. Со воведената забрана за летови нема туристи и други посетители, откако разни настани и конферецнии се откажани.

Весникот дознава дека падот на посетеноста на хотелите во Њујорк е многу полош и од периодот по терористичките напади на 9 септември 2001 година.

На располагање за пренамена во болнички капацитети се и студентските домови низ градот откако студентите, поради опасност од ширење на коронавирусот, започнаа да слушаат настава онлајн од дома. А некои универзитети ги повикаа студентите да се спакуваат и да заминат најдоцна до денеска, недела, бидејќи „сè поизвесно е дека државата ќе ги наполни собите со болнички кревети“.

Се дознава дека армијата планира да се договори со разни хотели, колеџи и можеби и празни спортски стадиони, за предвидената зголемена потреба од болнички капацатити.

Во четвртокот, армијата во Њујорк испрати и болнички брод од американската морнарица за потребите од медицински помагала и сместувачки капацатите за лекување на заболените.

Бројот на заразени од коронавирус во Њујорк во изминатите денови се зголемува со геометриска прогресија, и градот стана најголемо жариште на епидемијата во САД. Така, заклучно денеска, во Њујорк се потврдени 12.237 случаи на заболеност, а починати се 75 лица.

На ниво на САД регистрирани се речиси 27 илјади случаи на заболени од Ковид-19, додека вкупно починати се 336 лица.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...