Околу 90.000 здравствени работници во светот се заразени со новиот коронавирус

Се проценува дека најмалку 90.000 здравствени работници во светот се заразени со коронавирусот, иако тој број би можел да биде двојно поголем, се вели во соопштение на Меѓународниот совет на медицински сестри (МЦН).Според податоците собрани во само 30 земји, повеќе од 260 медицински сестри починале од последици на Ковид-19.

ИЦН апелираше до владите да водат точна евиденција за да спречат ширење на заразата меѓу медицинскиот персонал.

– Според нашата евиденција, бројот на заразени здравствени работници се искачи од 23.000 на повеќе од 90.000, но дури ни тоа не е точен број, бидејќи немаме податоци од сите земји во светот, изјави Хауард Кетон, извршен директор на ИЦН.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...