Амбасадор на Малта поднесе оставка откако ја спореди Меркел со Хитлер

Амбасадорот на Малта во Финска поднесе оставка откако ја спореди германската канцеларка Ангела Меркел со нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, јавуваат локалните медиуми.Амбасадорот Мајкл Замит Табона наводно на Фејсбук напишал дека Хитлер бил запрен пред 75 години и прашал „кој ќе ја запре Ангела Меркел?“, Јавува Би-Би-Си.

-Таа го исполни сонот на Хитлер! Да ја контролира Европа, рече амбасадорот на Малта.

Неговиот пост на Фејсбук подоцна беше избришан, а министерот за надворешни работи на Малта, Еварист Бартоло, рече дека веднаш штом дознал што се случило наредил амбасадорот да го отстрани коментарот.

Министерот кажа дека неговата земја ќе и се извини на Германија, пренесува „Тајмс на Малта“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...