Букеле: Мнозинството светски лидери превентивно пијат хлорокин

Ел Салвадор, 27 мај 2020 (МИА) – Претседателот на Салвадор, Најиб Букеле денеска изјави дека „мнозинството светски лидери“ користат хлорокин, лек чие дејство во лекувањето на новиот коронавирус не е докажано.

– Го користам како превентива. Претседателот Трамп го користи за превенција, како и поголемиот број светски лидери, наведе Букеле.

Претходно американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека превентивно пие хлорокин за време на епидемијата со Ковид-19, додека во неделата истакна дека повеќе не го користи лекот.

Хидроксихлорокинот првенствено се користи за лекување на маларијата.

Светската здравствена организација неодамна соопшти дека поради безбедносни причини го стопира испитувањето на тој медикамент за лекување на Ковид-19. ки/ми/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек со куче во кафич, седнува на шанк и порачува две чаши виски. Му ги дава шанкерот чашите и овие двајцата ги испиваат. Некоја девојка во кафичот зачудена се приближува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1789.- Граѓаните на Париз го освоија злогласниот...
1817.- Во Париз умре Мадам де Стал, француска...
1889.- Во Париз, во присуство на 335 делегати од...
1907.- Кај селото Ракле, Прилепско, на...