Во Бразил ќе се тестира вакцина за Ковид-19

Потенцијалната вакцина за новиот коронавирус, што ја разви кинеската фирма „Синовак“ ќе се тестира во 12 истражувачки центри во шест бразилски држави, изјави синоќа гувернерот на бразилската држава Сао Паоло, Жоао Дориа.Тој додаде дека тестирањето на вакцината треба да биде одобрено од локалната здравствена агенција.

Покрај во Сао Паоло, предвидено е вакцината да се тестира на вкупно 9.000 волонтери и во Бразилија, Рио де Жанеиро, Минас Жераису, Рио Гранде до Сулу и Парана.

Резултатите од студијата се очекуваат следната година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...