СЗО: Во Северна Кореја се тестирани над илјада луѓе, нема заразени со Ковид-19

Во Северна Кореја за коронавирусот до сега се тестирани над илјада луѓе, меѓу кои немало заразени лица, потврди за Си-Ен-Ен претставникот на Светската здравствена организација за оваа земја, Едвин Салвадор.



Во Северна Кореја од 16 јуни за коронавирусот биле тестирани 1.211 лица, а сите резултати биле негативни.

СЗО наведува дека тестирањето се врши во 15 лаборатории низ целата земја, додека Централниот хигиенски анти-епидемиски институт останува референтна лабораторија.

Властите во Северна Кореја исто така ја проверуваат температурата на граѓаните, додека на сите јавни места, вклучително и трговските центри, рестораните и хотелите, се поставени средства за дезинфекција.

Информациите во врска со Ковид-19 се објавуваат на телевизија, радио, печатени медиуми, како и преку системи за јавно обраќање.

Сите образовни институции во земјата, вклучително и градинките, во моментов се на продолжен летен одмор што ќе трае наредните два месеци.

Во карантин се 696 лица, работници во пристаништето Нампо на западниот дел од брегот и на преминот Синуиѕу-Дангдонг кој се наоѓа на границата меѓу Кина и Северна Кореја, соопшти Салвадор.

Зголемувањето на бројот на луѓе кои се во карантин се должи на зголемениот обем на стока во пристаништето Нампо и на граничниот премин Синуиѕу-Дандонг. Приоритет во транспортот на стоки е даден на лекови, вакцини и медицински производи поврзани со Ковид-19, изјави претставникот на СЗО во Северна Кореја.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...