Вирусот од Велика Британија можеби стигнал во Хонг Конг, соопштија локалните власти

Хонг Конг, 23 декември 2020 (МИА) – Двајца студенти кои се вратиле од Велика Британија во Хонг Конг, изгледа дека се заразени со новиот вид на коронавирусот, откриен во островската земја, соопштија денеска здравствените власти во Хонг Конг.

Според Одделот за заразни болести на Центарот за здравствена заштита на Хонг Конг, во лабораторија со генетското секвенцирање на двете увезени инфекции било открило дека се совпаѓаат со новиот вид коронавирус за кој британските власти предупредуваат дека се шири во Лондон и југоисточна Англија.

Во исто време, соопштено е дека се идентификувани 53 нови случаи на Ковид-19 во Хонг Конг, кој се бори со четвртиот бран на пандемијата од средината на ноември.

Локалните власти исто така информираа дека една жена избегала од карантин и полицијата трага по неа. јт/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...