Бајден: Нема да го гледам судењето на Трамп, Сенатот има своја работа, јас имам своја

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го следи судењето на Доналд Трамп, бидејќи сака да се фокусира на својата работа и борбата против коронавирусот, јави Си-Ен-Ен.Бајден истакна дека мора да се фокусира на коронавирусот, одбивајќи да го коментира текот на вчерашниот почеток на судењето на Доналд Трамп во американскиот Сенат.

-Веќе реков, имам работа. Веќе изгубивме над 450.000 луѓе од коронавирус и ќе изгубиме многу повеќе доколку не дејствуваме брзо и решително. Многу деца легнуваат гладни, многу семејства не се осигурани кога станува збор за храната. Тоа е мојата работа , рече Бајден.

Судењето на Трамп, како и неговиот епилог, спаѓаат во надлежност на Сенатот, а Бајден верува дека тоа ќе се спроведе во согласност со демократските закони.

-Сенатот си има своја работа и го прави тоа токму сега. Сигурен сум дека ќе направи добро. Тоа е се што треба да кажам за импичментот, рече Бајден.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, преходниот ден на новинарите им изјави дека Бајден „нема да мине многу време во гледање на постапката на импичмент“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...