Боинг препорача приземјување на авионите 777 поради абење на металот

Американскиот производител на авиони Боинг соопшти дека истрагата утврдила „абење на металот“ на нивниот авион 777, на кого му откажа еден од моторите набрзо по полетувањето во Денвер и препорача привремено приземјување на сите латала од тој тип.

Истрагата докажа дека една од перките на вентилаторот откажала поради абење на металот.

Боинг соопшти дека 128 авини Боинг 777 се приземјени се додека не бидат извршени сите потребни инспекции.

Федералната администрација за воздухопловство на САД (ФАА) вчера нареди итни инспекција на авионите Боинг 777 откако во саботата делови од моторот на еден од тие авиони паднаа во близина на станбени згради во Колорадо

Делови од авион на „Јунајтед ерлајнс“ паднаа во предградие на Денвер, по што Боинг 777-200 беше принуден да се врати на аеродромот, бидејќи по полетувањето се запалил десниот мотор.

Во авионот имало 231 лице и 10 членови на екипаж, а сите патници биле пренесени на друг лет за Хаваи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се жали на мајка му.
- Мамо, мамо, дада ми ја брцна иглата за плетење во око.
- Случајно?
- Да, низ клучалката!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1133.- Роден е англискиот крал Хенри Втори...
1534.- Умре италијанскиот сликар Антонио Алегри...
1696.- Роден е италијанскиот сликар Ѓовани...
1770.- Британските трупи во Бостон убија пет...