Околу 15 милиони дози од вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се уништени поради фабричка грешка

Околу 15 милиони дози на вакцината против коронавирус на „Џонсон и Џонсон“ се уништени поради фабричка грешка во САД, објави „Њујорк тајмс“. Фармацевтскиот гигант соопшти дека идентификувал серија дози во фабрика во Балтимор водена од Emergent BioSolutions што не ги исполнувале стандардите за квалитет, но не ја потврдиле точната бројка.„Квалитетот и безбедноста продолжуваат да бидат наш врвен приоритет“, велат од компанијата.

Администрацијата за храна и лекови соопшти дека е запознаена со ситуацијата, но одби да даде коментар.

„Џонсон и Џонсон“ соопштија дека испраќаат експерти за контрола, насочување и одржување на целото производство на вакцини што ќе овозможи да испорача дополнителни 24 милиони дози во април.

Фабриката „Emergent BioSolutions“ се уште не добила дозвола од американските регулатори за производство, но американските медиуми објавија дека се очекува да произведе десетици милиони дози во блиска иднина.

Американскиот претседател Џо Бајден официјално објави во март дека владата ќе купи уште 100 милиони дози вакцина против Ковид-19 од таа компанија. Со дополнителните 100 милиони дози од Џ/Џ, администрацијата сака да се осигура во случај на проблеми со производството со Фајзер и со Модерна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...