ЕМА нема потврда за поголем ризик за жени и млади од Астра Зенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека не може да потврди дали жените и младите се изложени на поголем ризик од ретко згрутчување на крвта со ниски тромбоцити по вакцинирањето со вакцината на Астра Зенека против Ковид-19.Поради ограничувањата во начинот на собирање податоци, ЕМА не успеала да идентификува специфични фактори на ризик што доведуваат до поверојатна појава на тромбоза со тромбоцитопенија, објави европскиот регулатор.

Европската комисија претходно оваа година побара научно мислење од ЕМА по извештаите за тромбоцитоза проследена со тромбоцитопенија (ТТС) по примањето на вакцината произведена од Астра Зенека, поради што некои земји во ЕУ во еден момент престанаа да ја користат.

ЕМА повтори дека втората доза вакцина развиена од Астра Зенека со Универзитетот во Оксфорд била примена помеѓу четири и 12 недели по првата.

– Нема докази дека одложувањето на втората доза има какво било влијание врз ризикот од ТТС, велат од ЕМА.

ЕМА, исто така, истакна дека во моментов нема дефинитивна препорака за администрирање на вакцината од друг производител по првата доза на Астра Зенека.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...