Путин ги отфрли тврдењата дека Русија предизвикува скок на цената на енергенсите

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Кремљ има „конструктивни“ односи со Вашингтон и изрази надеж дека заедничките интереси на крајот ќе помогнат за нормализирање на американско-руските односи. Тој ги отфрла тврдењата на европските експерти дека Русија предизвикува скок на цените на енергијата.На меѓународниот енергетски форум во Москва, Путин кажа дека Русија е подготвена да ги зголеми испораките на природен гас за да помогне во намалување на тензиите на европскиот енергетски пазар, инсистирајќи дека неговата земја сака цените да останат стабилни.

Тој ги отфрли обвинувањата на некои европски експерти и политичари дека Русија го прекинува снабдувањето со гас и предизвикува скок на цената на енергенсите, нарекувајќи ги „политички мотивирани гласини“ и додавајќи дека испораката на руски гас годинава е зголемена за 15 отсто.

Путин истакна дека, иако Русија ги зголеми испораките, САД ги намалија испораките на течен природен гас за Европа поради големата побарувачка во Азија.

-Тврдењата дека Русија ја користи енергијата како политичко оружје се чиста глупост и заблуди. Ги зголемуваме залихите онолку колку што бараат нашите партнери, рече тој.

Путин кажа и дека новоизградениот гасовод „Северен тек 2“ до Германија, што ја заобиколува Украина под Балтичкото Море, би бил поповолен за потрошувачите бидејќи е 2.000 километри пократок од украинската рута, со што се намалува цената на гасот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...