Медведев: Односите Русија – САД се на апсолутна нула

Заменик-претседателот на Совет за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска изјави дека руско-американски односи се на апсолутна нула односно дека не е можно дополнително да бидат замрзнати.– Сега немаме никакви односи со САД. Тие се на нула на Калвиновата скала. И нивното одмрзнување сега не е потребно. И засега нема потреба да се преговара со нив. Тоа е штетно за Русија, истакна Медведев за Спутник.

Тој оцени дека сега е најнеповолното време за нови преговори со САД за продолжување на Договорот за намалување на стратешкото оружје (СНВ-3).

– Тоа ќе зависи од одлуката на претседателот на државата. Како човек кој има директна врска со тој договор и кој го потпиша во 2010 година, верувам дека сега е најнеповолното време за нови преговори, посочи Медведев.

Според него, преговорите минатата година се воделе во изменети околности, а сега се во „мртва зона“.

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден го продолжи Договорот за намалување на стратешкото оружје за пет години односно до 2026 година, што овозможува обединета руско-американска контрола врз нуклеарното оружје.

Русија и САД почнаа да ги усогласуваат параметрите на идниот договор за ограничување на нуклеарното оружје, но го прекинаа дијалогот по почетокот руската инвазија врз Украина.

Американскиот Стејт департмент објави дека Вашингтон е подготвен да ја разгледа можноста за нова рунда стратешки дијалог со Русија, но дека сака докази за добронамерниот пристап на Москва.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...