Бајден: Путин не се шегува за употребата на нуклеарно оружје во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден, на собирот за донации кампањата на Демократската партија во Сенатот во Њујорк, предупреди дека претседателот на Русија, Владимир Путин „не се шегува“ за употребата на оружје за масовно уништување во војната во Украина, објави Вашингтон пост.Бајден истакна дека го познава Путин „прилично добро“ и верува оти рускиот лидер „не се шегува кога зборува за потенцијална употреба на тактичко нуклеарно оружје, биолошко или хемиско оружје, бидејќи неговата војска, ако може така да се каже, не се претстави на најдобар начин“.

– Не сме се соочиле со изгледите за Армагедон од деновите на Кенеди и кубанската ракетна криза. Мислам дека не постои нешто слично на способноста за лесно (користење) тактичко нуклеарно оружје што нема да заврши со Армагедон, посочи Бајден.

Додека британскиот весник Гардијан објави дека ако Русија употреби нуклеарно оружје, ќе ги стави САД и нивните сојузници во дилемата како да одговорат, а поголемиот број експерти предвидуваат дека ако Вашингтон одговори со воена сила, тоа ќе биде со конвенционални средства за да се избегне брза ескалација до целосна нуклеарна војна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...