Си Џинпинг по третпат ќе стане кинески претседател и ќе испише историја

Кинескиот претседател Си Џинпинг се очекува да добие историски трет мандат како лидер на земјата на 20-от Конгрес на кинеската Комунистичка партија, кој почнува во недела.Ако се оди според планот, 69-годишниот лидер ќе биде потврден за генерален секретар на партијата до крајот на конгресот, кој се одржува еднаш на секои пет години, и ќе ја зацврсти својата позиција како најмоќен кинески лидер од Мао Це Тунг.

Речиси 2.300 делегати од сите кинески провинции ќе се соберат во недела во Голема сала на народот на плоштадот Тјенанмен во Пекинг, околу која мерките за безбедност се значително зголемени.

Конгресот ќе се одржи под строги здравствени мерки бидејќи Си продолжува да инсистира на спроведување на политика на нулта толеранција кон коронавирусот.

На конгресот, кој ќе се одвива претежно зад затворени врати, учесниците ќе изберат околу 200 членови на Централниот комитет на партијата, кој потоа избира 25 членови на Политбирото и на семоќниот Постојан комитет, највисокото раководно тело во државата.

Но, всушност „сè е однапред договорено бидејќи конгресот не се одржува додека сите фракции не се договорат“, изјави синологот Жан-Филип Беја.

Критичарите истакнуваат дека Си, исто така, ги елиминирал сите потенцијални политички ривали во последниве години, особено преку неговата долгогодишна борба против корупцијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...