Токио почна да издава потврди за истополови партнерства

Градските власти на Токио денеска почнаа да издаваат потврди за истополови партнерства на лица кои живеат или работат во главниот град на Јапонија.

Ова долго се очекуваше во земјата. Јапонија е единствена од групата седум индустриски најразвиени земји на светот што не ги признава истополовите партнерства. Во нејзиниот устав се наведува дека „бракот може да биде склучен само со согласност на двата пола“, пишуваат дел од светските медиуми.

Со потврдата од градските власти на Токио, припадниците на ЛГБТК+ заедницата може да се третираат како брачни парови за одредени јавни услуги што се однесуваат на домување, здравство или социјална заштита.

Областа Шибуја во Тикио беше прва што во 2015 година понуди такви потврди. Повеќе од 200 општини и локални власти потоа почнаа да издаваат вакви сертификати.

Изминатите години, предводена од конзервативна десничарска партија, Јапонија направи мали чекори кон прифаќање на сексуалната различност.

Околу 57 отсто од граѓаните се изјаснија за хомосексуален брак, додека 37 проценти беа против, покажа истражувањето на јавното мислење од 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...