Столтенберг: Најважно е Путин да биде запрен

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека доколку Украина не победи, нема да има смисла да се размислува за нејзино членство во Алијансата.

-Денеска е најважно да се осигураме дека претседателот на Русија Владимир Путин нема да победи... И дека Украина е зачувана како суверена држава бидејќи, во спротивно, ако Украина нема можност да постои како независна суверена демократска држава во Европа, нема смисла да се размислува за нејзино членство, кажа шефот на НАТО на форум во Брисел.

Тој додаде дека во оваа ситуација НАТО сега мора да покаже единство за поддршка на Украина.

Столтенберг, исто така, кажа дека во Киев е доставено многу оружје за контраофанзива.

Генералниот секретар на Алијансата, инаку, следната недела ќе ги посети САД. Тој ќе биде во Вашингтон на 12 и 13 јуни и ќе разговара со американскиот претседател Џо Бајден и американскиот државен секретар Ентони Блинкен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...