Кинески милијардер во САД призна дека давал нелегални политички донации

Кинескиот милијардер Хуи Чин се изјасни за виновен за незаконско канализирање на пари за политички донации на функционер од Њујорк и конгресмен во Претставничкиот дом на САД, што е кршење на изборниот закон на Соединетите држави.Филмскиот магнат призна дека регрутирал и плаќал луѓе за да даваат политички донации за него во Њујорк во 2021 година.

Не е познато кој кандидат Кин го поддржал, но се верува дека тоа е градоначалникот Ерик Адамс, чиј адвокат одговори дека неговата кампања не знаела за такви донации.

Обвинителите тврдеа дека Кин собирал донации на ист начин за член на Претставничкиот дом на САД од Њујорк, како и за кандидат за американскиот Конгрес од Род Ајленд.

Кин, исто така, призна дека поднел лажна апликација за статус на постојан жител во Америка во 2019 година, користејќи го лажното име Мук Лам Ли, со придружни документи од кинески службеник.

Користејќи лажен идентитет, префрлил пет милијарди долари на сметка во американска банка, кои ги потрошил на луксузен стан на Менхетен. Кин се откажа од правото да живее во Америка и ќе биде депортиран во Кина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...