Над 60 загинати во земјотресот во Чиле

Сантјаго, 27 февруари (МИА) - Најмалку 64 лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала, кој утрово го погоди Чиле, јави Би-Би-Си, дополнувајќи дека бројот на жртвите би можел да биде многу поголем.

Пацифичкиот центар за следење опасност од цунами извести за плимен бран, висок над 2,5 метри.

- Читањето на податоците за нивото на морето покажуваат дека е покренат цунами кој би можел да биде разурнувачки за крајбрежната област во близина на епицентарот на земјотресот, а би можел да ги загрози и поодалечените брегови, се наведува во соопштението од центарот.

Земјотресот со епицентар во близината на градот Консепсион би можел да донесе цунами на бреговите на Чиле, Пери и Еквадор, но внимателни треба да бидат и оние во Панама, Костарика и Колумбија. Не се очекува дека цунамито би моело да дојде до бреговите на САД.

Чилеанската претседателка Мишел Бачелет прогласи состојба на катастрофа, но и го повика населението и покрај се да остане смирено.

Првиот земјотрес беше со јачина од 8,8 степени по Рихтеровата скала, а 18 минути подоцна следуваше уште еден, со интензитет од 6,2 степени.

Меѓународниот аеродром во Сантјаго е затворен и сите летови до и од тој аеродром се одложени.

Епицентарот на земјотресот е регистриран во близина на градот Консепсион, 317 километри југозападно од Сантјаго, на длабочина од речиси 60 километри. Земјотресот е почувствуван и во Аргентина.

Консепсион е втор по големина град во Чиле, каде живеат 200 илјади луѓе.

Во Чиле е регистриран и најсилниот земјотрес во светот. Во 1960 година загинаа 1.655 лица во земјотресот со јачина од 9,5 степени по Рихтеровата скала.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...