Давам фатва, Гадафи да биде убиен

Каиро, 22 февруари 2011 (МИА) - Влијателниот исламски лидер Јусеф ал Кардауи упати повик до либиските војници да го убијат Моамер Гадафи откако либиските сили за безбедност убија стотици демонстранти.

- Давам фатва, Гадафи да биде убиен. Секој војник, секој човек кој може да го убие, треба тоа да го стори, за да се спаси Либија од  злото, изјави тој за Ал Џазира. Ги повика и либиските пратеници да се откажат од режимот.

Тој е лидер на Светскиот сојуз на исламски научници и на Европскиот совет за фатва и истражување. Ал Кардауи (85) неодамна се врати во татковината (Египет) по долгогодишен егзил во Катар. На 29 јануари шеикот изјави дека кризата во Египет ќе се реши кога МУбарак ќе се повлече од власта. Потоа повика за продолжување на мирните протести во Египет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...